EÚ dnes nemá vedenie, ktoré by Európu vedelo niekam posunúť. Štandardné strany dali na čelo európskej veľmoci človeka, ktorý patrí skôr na Prednú Horu a nie aby viedol 400 miliónov obyvateľov. Následky sú strašné tak do vnútra EÚ, ako aj von.
Bombový útok na Sri Lanke je nielen dôsledkom občianskej vojny, ale výber cieľov v podobe katolíckych kostolov v čase najposvätnejšieho sviatku kresťanov, je zámerným odkazom. Európa nielen stratila vo svete v medzinárodnej politike rešpekt, ale získala označenie, že na jej čele stoja ľudia, ktorí pre ochranu kresťanstva a demokracie neurobia nič. Kontinent, ktorý nedokáže ochrániť ani vlastné hranice, je bezzubý a následky sú ďalekosiahle. Nedávne vystúpenie Junckera, kde očividne nepríčetný takmer zapálil pri pomníku obetí občianskej vojny v Rwande prezidenta a jeho manželku, bolo nielen v radikálnych komunitách na smiech, ale vyslalo silný odkaz vnútorného rozkladu. Keď Sovietsky zväz začal kolabovať, presne takéto kreatúry sa striedali na čele krajiny. Preto aj Juncker má krv na rukách obetí v Sri Lanke, pretože svet žnie to, čo títo politici zasiali. Dvojtvárnosť EÚ, kedy na jednej strane zriadia post vyslanca pre náboženskú slobodu, aby zároveň tento vyslanec mlčal, keď sa škótski biskupi hlásia, že Veľká Británia ich ide trestať ak budú vyvesovať vatikánsku zástavu, je neúnosné.
To, že Juncker stratil súdnosť je prirodzené, ale čo je horšie, že jeho nomináciou dokázali aj strany EPP, že stratili súdnosť už dávno. Európa je projekt, ktorý treba zachrániť. Potrebujeme na funkcie nominovať odvážnych politikov, ktorí nehľadia len na svoju kariéru a chcú byť so všetkými za dobré, ale ktorí z Európy urobia silný a bezpečný kontinent, ktorý bude prínosom pre svet.
Dnešné vedenie EÚ je dehonestáciou nielen zjednotenej Európy, ale vysiela aj radikálom po svete odkaz, že EÚ je neschopná postaviť sa za obhajobu vlastných záujmov a práv prenasledovaných ľudí. Aj preto si dovolili islamisti na Sri Lanke udrieť na najposvätnejšie miesta, počas najposvätnejších sviatkov, pretože pochopili, že EÚ je bezzubá.
Európska únia má plán do roku 2027 vybudovať bezpečnostnú silu na ochranu hraníc. Vzhľadom na nápor a hrozby, ktorým EÚ čelí je tento termín nepochopením situácie. Rozmiestniť nie 10 000, ale dodatočných 20 000 pohraničiarov s právom zasiahnuť pri ochrane hraníc, vybavených bezpečnostnou technológiou, podporovanou dronmi, vybavení samopalmi a najmä legitimitou, je pri rozpočte EÚ otázkou pár mesiacov a nie ôsmych rokov. Týchto osem rokov bolo zvolených zámerne, aby dovtedy Európa nenávratne stratila svoj charakter a identitu.
Druhým pilierom bezpečnosti musí byť definovanie záujmov EÚ v zahraničnej oblasti, ktoré budú súvisieť predovšetkým s ochranou menšín a kresťanských komunít. Aj na príklade Sri Lanky vidíme, akí bezradní sú kresťania v častiach sveta. Vyhadzovanie kostolov do vzduchu bombami a krvavé jatky na najposvätnejšie dni kresťanského roka je len vrcholom ľadovca. Štáty, ktoré budú chcieť mať dobré vzťahy s EÚ a to aj obchodné, musia rešpektovať všetky práva týchto komunít. Ak to nedokážu, majú právo EÚ požiadať o pomoc. Ak nepožiadajú, nechcú s tým nič robiť a treba to pomenovať. Prizerať sa na porušovanie ľudských práv v takomto rozsahu však už nebudeme.
Je realitou a faktom, že viaceré štáty existujú iba na papieri a netreba byť preto prekvapený, že takéto štáty nedokážu sa ochrániť, preto im treba prísť na pomoc.
Štefan Kuffa, predseda Kresťanskej demokracie – Život a prosperita
Be First to Comment