Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok zákon o špeciálnom postavení ukrajinského jazyka. Veľká ruská menšina v novom zákone vidí snahu diskriminovať rusky hovoriace obyvateľstvo. Hlavným zmyslom zákona je nariadenie, podľa ktorého všetci zamestnanci verejného sektora musia ovládať ukrajinčinu. Nielen zamestnanci v štátnej správe, ale taktiež vojaci, doktori a učitelia budú môcť vykonávať svoje povolanie len ak budú ovládať ukrajinský jazyk. Nový zákon ešte musí byť schválený odchádzajúcim prezidentom Porošenkom, ktorý sa predpokladá, že zákon podpíše.
Otázka jazyka je veľmi citlivou otázkou na Ukrajine, pretože veľká časť obyvateľstva rozpráva po rusky, prípadne oboma jazykmi. Anexia Krymu vyvolala na Ukrajine dôraz na podporu politiky posilňujúcej identitu národa.
V stredu ruský prezident Vladimír Putin podpísal dekrét umožňujúci obyvateľom regiónov pod kontrolou proruských separatistov rýchlejšie získať ruské občianstvo.
Budúci ukrajinský president Zelenskij, ktorý často používa ruštinu, sa k novému zákonu postavil rezervovane. V stanovisku, ktoré vydal jeho volebný tím uviedol, že je potrebné prijímať zákony, ktoré spoločnosť spájajú a nie rozdeľujú: “Musíme navrhovať a schvaľovať zákony a rozhodnutia, ktoré spoločnosť konsolidujú a nie naopak.” Zelenskij už počas volieb zákonu vytkol, že je “plný politickej rétoriky,” a je ťažké predpovedať jeho následky.
Približne tretina ukrajincov rozpráva výlučne po ukrajinsky, 15% ľudí používa ruštinu a zbytok používa oba jazyky. Podľa zákona 90% televíznych programov a 50% tlačeného obsahu musí byť v ukrajinčine.
Be First to Comment