Press "Enter" to skip to content

Tretí najbohatší človek na svete rozmýšľa čo urobiť s hotovosťou 112 miliárd dolárov. Investorov pripravil na radikálny krok.

Warren Buffett prostredníctvom jeho investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway Inc. kontroluje firmy vo vlastníctve s hodnotou presahujúcou 500 miliárd dolárov. Podľa pozorovateľov sa z Berkshire Hathaway z dôvodu jej bohatstva a veľkosti „stal slon, ktorý by mal tancovať.“

Problémom je, že Buffett na účte spoločnosti za všetky roky naakumuloval 112 miliárd dolárov hotovosti a stojí pred otázkou, čo s toľkou hotovosťou zmysluplne urobiť, aby generovala čo najvyšší zisk.

Warren Buffett je známy svojou investičnou stratégiou, ktorou sa snaží zvyšovať hodnotu akcie a nie redistribuovať zisk, ktorý podlieha zdaneniu. Namiesto vyplácania hotovosti investorom sa preto snaží hotovosť znovu investovať do nových projektov. Problém v súčasnosti je, že málo spoločnosti generuje stabilné zisky, ako portfólio firiem združených vo vlastníctve Berkshire Hathaway. Práve v úspechu Bershire Hathaway je problém pri kúpe nových spoločností. Firmy, ktoré spĺňajú investičné kritéria Buffetta začínajú byť pri súčasnej cene akcií veľmi drahé a preto aj návratnosť investície sa znižuje. Inak povedané, hotovosť, ktorú by Buffett z účtov Berkshire vyplatil, by nedosahovala takú návratnosť, ako dosahuje samotná Berkshire.

V rozhovore pre Financial Times Buffett vo štvrtok uviedol preto zmenu investičnej stratégiu spoločnosti a investorov pripravil na to, že Berkshire Hathaway začne používať nahromadenú hotovosť na masívne spätné odkupovanie vlastných akcií. Pre vlastníkov akcií Berkshire to znamená, že kupujúcim bude samotná spoločnosť. Buffett povedal, že je pripravený na spätné odkupovanie minúť 100 miliárd dolárov bez toho, aby určil v akom časovom horizonte tak urobí. Podmienku pre odkúpenie akcií Buffett stanovil na prípady, kedy sa cena akcie spoločnosti na burze dostane pod jej účtovnú hodnotu.

Buffettove rozhodnutie prichádza v čase, kedy čoraz väčší počet politikov za Demokratickú stranu v USA kritizuje spätné odkupovanie akcií na burzách, pretože z nej majú mať profit primárne bohatí, čím sa úzka skupina bohatých stáva bohatšou.

Please follow and like us:

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial