Vláda informovala, že bezpečnosť vládnej siete bude vyššia a správy budú zasielané šifrovanou formou. Táto bombastická informácia de facto hovorí, že všetko, čo doposiaľ vláda posiela je voľne dostupné prinajmenšom iným štátom, ktoré vyvíjajú špionáž. Ak si pozrieme na mieru uniknutých informácií pred voľbami 2016 z tábora Demokratickej strany v USA, je jasné, akú hodnotu majú informácie.
Neriešme teraz cenu, koľko Slovensko za tento „upgrade ku šifrovanosti“ zaplatí. Faktom je, že dnes voľne dostupné komunikačné aplikácie na internete ako whatsapp, trema, ale aj facebook messenger, využívajú určitú formu šifrovania a teda keď si mama s dcérou píše, že pôjdu po škole do obchodu, zrejme komunikujú bezpečnejšie a zodpovednejšie ako štát.
Bezpečnosť informácií nezvýši zákonite šifrovanie. Bezpečnosť zvýši len zákon, ktorý vládnym ministrom, vysokým štátnym úradníkom zakáže počas výkonu funkcie využívať súkromné emaili, mobily a každé ich stretnutie musí byť archivované. Takto to funguje v USA. Problémy Hillary Clintonovej neboli primárne v tom, že používala nešifrovanú komunikáciu, ale to, že mala nezaprotokolovanú súkromnú komunikáciu o vládnych informáciách na privátnych serveroch. Koľko ministrov na Slovensku sa možno stretáva kade s kým, preberajú vládne záležitosti a verejnosť o tom nevie?
Práve preto je potrebné prijať zákon na zabránenie týmto javom a prezumpciu neviny, tak ako v USA, pre štátnych úradníkov odstrániť. Ak sa zistí, že mal vládny úradník stretnutie, ktorého obsah a konanie nie je zaprotokolované, dá sa predpokladať, že stretnutie malo korupčný a špionážny charakter v rozpore so záujmami SR. Bodka. Ak úradník použije súkromnú komunikačnú infraštruktúru mimo oficiálnej štátnej, dá sa o predpokladať to isté. Takáto aktivita ešte viac ohrozuje záujmy občanov SR ako nešifrovanie. Pretože dôležité je, čo v správach nie je, ako to čo tam je.
Tomáš Taraba
Be First to Comment