Last updated on 19. apríla 2019
Cena ropy zaznamenáva kontinuálny nárast a dosahuje 64 dolárov za barel. Podľa očakávaní analytikov z ropného priemyslu budú ceny ropy rásť až do mája, čo sa bude prenášať aj do ceny benzínu. Za nárastom cien je v súčasnosti osem hlavných faktorov.
1. Technické problémy na rafinériách
V marci sa vyskytli vážne technické problémy na viacerých amerických rafinériách, vrátane požiarov. Požiarom bola zachvátená tretia najväčšia rafinéria v Houstone a veľká rafinéria v Los Angeles. Tieto problémy spôsobili pokles dennej produkcie amerických rafinérií z 10,1 miliónov barelov na 9,8 milióna.
2. Zvyšovanie cien ropy
Zvyšovanie cien ropy má vždy vplyv na zmenu ceny benzínu. Tento faktor opäť vplýva na rast cien, nakoľko viaceré krajiny bohaté na zásoby ropy znížili jej produkciu. Krajiny OPEC spolupracujú na znížený ponuky množstva ropy na trhu o 1,2 milióna barelov denne. Minister energetiky Saudskej Arábie prehlásil, že zníženie produkcie ropy očakáva až do konca roka.
3. Američania vyrážajú na cesty
Najväčšou automobilovou veľmocou na svete sú Spojené štáty americké. Američania sa veľkou mierou podieľajú na spotrebiteľskom dopyte po benzíne. Príchodom jari sa zvyšuje aj počet áut na cestách a dopyt po benzíne. V apríli sa cena benzínu zvýšila v USA na ročnej báze o 6%.
4. Drahšie zložky v letnom benzíne
Letný benzín obsahuje drahšie zložky, ktoré majú za cieľ znížiť smog v mestách pri letnom počasí a vyššej frekvencii dopravy. Dodatočné náklady na tieto zložky môžu dosahovať až 15 centov na galón. Rafinérie musia častokrát prejsť krátkou odstávkou pred zmenou výrobného postupu, čo spôsobí zmenšenie zásob na trhu.
5. Predraženie ethanolu
Veľké záplavy na strede USA spôsobili nižšiu úrodu kukurice a následne nedostatok ethanolu na trhu, ktorý je dôležitou zložkou benzínu. Rafinérie museli premiestniť nákupy ethanolu do Brazílie, čo spôsobilo globálny nárast ceny tejto zložky.
6. Kríza vo Venezuele
Ekonomická a politická kríza vo Venezuele spôsobuje zvýšenie ceny ropy na svetových trhoch. Venezuela patrí medzi najväčších producentov ropy, ale produkcia ropy klesá o 50 000 barelov mesačne. Je to spôsobené nielen novými sankciami zo strany USA, ale aj dlhodobo nedostatočným investíciám štátu do ropnej infraštruktúry. Časté výpadky a poruchy ekonomicky oslabili niekedy najsilnejšiu zložku venezuelského hospodárstva.
7. Pokles ceny dolára
Vzťah medzi hodnotou dolára a cenou komodity je protichodný. Keď dolár posilňuje, cena ropy klesá a naopak. Nakoľko je dolár hlavnou rezervnou menou, obchody s ropou prebiehajú v dolároch. Podľa očakávaní hodnota amerického dolára bude v roku 2019 klesať.
8. Špekulanti
Pôsobnosť špekulantov na trhu s komoditami je významná. Predošlé roky vsádzali na pokles cien, čím tlačili cenu dole. Tieto nálady sa začínajú meniť. Napriek tomu Americká energetická agentúra neočakáva, že v lete budú ceny benzínu vyššie ako tomu bolo minulý rok.
Be First to Comment