Šéf spoločnosti Tesla, ktorá vyrába elektroautomobily, Elon Musk v rámci dohody o urovnaní s americkou Komisiou pre dohľad nad cennými papiermi nedávno urobil dohodu, že nebude prispievať na Twitter bez toho, aby jeho stanoviská v obchodných záležitostiach vopred neodsúhlasil právnik.
Dohoda s komisiou prišla v rámci vyrovnania potom, čo uviedol v minulosti status, že zvažuje odkúpenie akcií svojej firmy na burze a takto prestane byť verejne obchodovateľná. Na základe týchto slov investori nakúpili akcie firmy, pretože Muskove stanovisko znamenalo, že de facto považuje cenu akcie firmy za lacnú. Cena akcie sa v čase jeho vyjadrenia pohybovala okolo 420 amerických dolárov.
Následne však Musk od svojich slov odstúpil a investori to vyhodnotili ako manipuláciu s cenou akcie a podali podnet na Muska. Investori v žalobe argumentovali, že Musk zrejme nedokáže svoje pôvodné zámery naplniť a za týmto účelom zrejme ani nedisponuje potrebnou hotovosťou. Jeho slová preto mohli mať primárny cieľ navýšiť špekulatívnym spôsobom cenu akcií. Po odstúpení od zámeru logicky nastal jej pokles a investori utrpeli straty. Okrem finančného postihu v rámci dohody s Komisiou bola aj regulácia jeho vystúpení na sociálnej sieti.
Musk musí získať súhlas od právnika v stanoviskách, ktoré sa týkajú finančnej situácie, predaja, nových produktov, personálnych zmien, akvizícií.
Práve na základe tejto dohody Komisia vydala stanovisko, že Musk porušil dohodu, keď 19. februára uverejnil správu na Twitteri, v ktorej ohlásil, že Tesla tento rok vyrobí 500 000 automobilov. Túto správu podľa Komisie neschválil právnik spoločnosti, čo Musk potvrdil, ale zároveň sa ohradil proti tomu, že by porušil dohodu s Komisiou. Podľa Muskovych právnikov dohoda obmedzuje ústavné práva Muska na slobodu prejavu a samotná správa nepriniesla “žiadne informácie, ktoré by neboli verejnosti už známe.”
Be First to Comment