Press "Enter" to skip to content

Manželský pár priniesol les, kde bola púšť

Encyklika pápeža Františka Laudato Si odráža príbeh o starostlivosť o Bohom stvorenú planétu, prírodu, aby slúžila človeku a ten sa o ňu staral pre svoje dobro a nie samozničenie.

V roku 1994 sa známy brazílsky fotograf Sebastião Salgado vrátil do Brazílie potom, čo spravodajsky ako reportér pokrýval strašnú občiansku vojnu v Rwande. Po tomto ťažkom období sa rozhodol vrátiť do lokality svojho detstva, s ktorou mal spojených množstvo pekných spomienok s bohatou prírodou a lesným bohatstvom.

Zhrozený zistil, že na mieste, ktoré si pamätal ako zelenú oázu našiel vyprahnutú krajinu, bez života, zelene, vody a zvierat. Salgado pred tromi rokmi na klimatickej konferencii v Paríži povedal, že krajinu považoval “za tak chorú, ako som vtedy bol chorý ja. Všetko bolo zničené.” Podľa jeho odhadov sa nachádzali stromy na území menšom ako 1% z pôvodnej plochy.

Salgadova manželka následne prišla s nápadom, aby dopomohli svojpomocne vrátiť život do zničeného územia. Spolu s rodinnými príslušníkmi zriadili organizáciu Instituto Terra, ktorá mala mať na starosti opätovnú výsadbu stromov na danom území. Do dnešného dňa sa podarilo cez túto iniciatívu vysadiť 2 milióny stromov.  

V rozhovore pre britský Guardian Salgado povedal: “Všetok hmyz, vtáctvo a ryby sa vrátili späť vďaka tomu, ako opäť začali rásť stromy. Ja som sa taktiež následne vzchopil.”

Please follow and like us:

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial