Press "Enter" to skip to content

Orbán odmieta podporiť Webera na šéfa EÚ. Viaceré strany v EPP podľa neho už opustili hodnoty.

Nominant ľudovcov združených v EPP, ktorých členom je aj KDH vyhlásil na adresu Maďarska, že sa pod Orbánovým vedením „vydalo zlým smerom.“  Povedal to v utorok v rozhovore pre agentúru AFP predseda frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) a kandidát ľudovcov na post predsedu Európskej komisie (EK) Manfred Weber po tom, ako Orbán vyhlásil, že Webera na post šéfa EK už nepodporí.

Orbán sa o Weberovi zmienil deň predtým na schôdzke s rakúskym vicekancelárom a predsedom pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachem. Orbán povedal, že Maďarsko nemôže dať hlas kandidátovi, ktorý sa vyjadrí, že neráta s hlasmi Maďarov. „Predseda maďarskej vlády sa nemôže dostať do situácie, že by podporil človeka, ktorý sa takto vyjadruje,” zdôraznil Orbán a poznamenal, že na post šéfa EK ešte hľadajú vhodného kandidáta.

Podľa vyjadrenia Webera medzi konzervatívnou EPP a Orbánovou stranou Fidesz existuje konflikt hodnôt. “EPP je stranou hodnôt, spoločných ideálov, myšlienky budúcnosti Európy a to je to, čo nás spája. Tí, ktorí v tieto hodnoty už neveria, musia EPP opustiť,” povedal líder kandidátky ľudovcov.

AFP pripomína, že Weber pred vlaňajšími aprílovými parlamentnými voľbami v Maďarsku podporil Orbána, ale ich vzťahy sa zhoršili v januári po tom, ako Orbánova vláda spustila bilbordovú kampaň proti Európskej únii a predsedovi EK Jeanovi-Claudovi Junckerovi. Fidesz má od 20. marca pozastavené členstvo v EPP.

Please follow and like us:

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial