Press "Enter" to skip to content

Škótski biskupi hovoria o prenasledovaní katolíkov v krajine za ich vieru. EÚ mlčí.

Last updated on 12. apríla 2019

Prenasledovanie katolíkov v Európe sa opäť posilňuje. Biskupská konferencia Škótska vydala varovanie pred snahou vlády zaviesť obmedzenie slobody slova pre veriacich katolíkov, ktorí obhajujú učenie katolíckej cirkvi v otázke manželstva a sexuality.

Podľa obáv katolíckych biskupov sa pripravuje útok na katolíckych veriacich, ktorí budú prenasledovaní za trestné činy v oblasti „šírenia nenávistí“ len z dôvodu, že hlásajú učenie Cirkvi. Toto rozhodnutie prišlo potom, čo v októbri škótska polícia uviedla, že vystavenie vatikánskej zástavy v krajine „provokatívnym spôsobom“ bude považované za trestný čin.

“Treba zabezpečiť, aby bol umožnený slobodný a otvorený dialóg umožňujúci vymieňanie si rôznych pohľadov. Je potrebné zabezpečiť, aby rôzne pohľady v dialógu neboli hodnotené ako prejavy nenávisti,” uviedli škótski biskupi na adresu aktivity vlády.

“Základné právo na slobodu prejavu a právo jednotlivcov vyjadrovať svoje názory, aj keď sú inými považované za kontroverzné, musí byť zaručené,” dodávajú biskupi. Biskupi takto reagovali na aktivity škótskeho ministerstva pre bezpečnosť a právne veci.

Katolícky poslanec v parlamente Anthony Horan podporil stanovisko biskupov a vyhlásil, že v “súčasnej precitlivenej atmosfére sa stane trestným činom nielen prehlasovanie názorov, ale už aj viera v ne. Musíme sa proti tomu postaviť a zabezpečiť, aby sloboda náboženstva a svedomia bolo chránená.”

Európska únia zriadila nedávno post vyslanca pre náboženskú slobodu a jeho mandát má posilniť. Pozíciu zastáva Ján Figeľ. Európska únia nevydala doposiaľ žiadne stanovisko k prenasledovaniu kresťanov v Škótsku. Ján Figeľ v minulosti kritizoval prenasledovanie Svedkov Jehovových v Rusku, ktorú nazval prejavom totality.

Please follow and like us:

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial