4 mája je na Slovensku pamätný deň výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Tento rok oslavujeme 100 výročie jeho smrti.
Štefánik sa narodil 21.7.1880 a zomrel vo veky 39 rokov. Počas života sa stal významným astronómom, vojenským pilotom, francúzskym generálom a jedným z prvých Slovákov, ktorí vystúpili na najvyšší vrch Álp a západnej Európy Mont Blanc.
Štefánik sa výrazne sa zaslúžil o vznik medzivojnovej Československej republiky, keď spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom patril k jej najvýznamnejším obhájcom a podporovateľov rokovaniach.
Počas astronomických výskumných ciest navštívil rozmanité krajiny, medzi ktorým nechýbala Stredná Ázia, Nový Zéland, USA i Južná Amerika. Ako 32 ročný sa stal Francúzskym občanom a bol prijatý do Čestnej légie. Práve v Paríži vstúpil do slobodomurárskej lóže, ktorá ho katapultovala do najvyšších kruhov politiky.
Cez vojnu nadviazal kontakt s Masarykom a Benešom a pracovali na vzniku spoločného Československého štátu. Štefánik trval na československej jednote vzhľadom na vtedajšiu situáciu Slovákov v Uhorsku a na vojnové ciele veľmocí.
Štefánik vďaka svojmu spoločenskému vplyvu mal najväčšiu zásluhu na formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Z postu francúzskeho generála a neskoršieho československého ministra vojny reorganizoval československé jednotky.
Štefánik uvažoval o spojení Čiech, Moravy, Sliezska a Slovenska, pričom každé z týchto území, teda i Slovensko, malo mať vlastný krajinský (zemský) snem. Tieto, zatiaľ málo konkretizované predstavy neboli vzdialené od úmyslov niektorých slovenských politikov.
Po príchode zo Sibíri sa Štefánik počas mierovej konferencie v Paríži v marci 1919 kriticky vyjadril o malom počte Slovákov vo vláde, ale aj o Pittsburskej dohode a niektorých Benešových krokoch v oblasti zahraničnej politiky.
Minister vojny ČSR Štefánik 4. mája 1919 odletel z talianskeho mesta Udine do Bratislavy na dvojplošníku Caproni Ca.33 spolu s dvoma talianskymi letcami a mechanikom. Zomrel pri leteckej nehode v Ivanke pri Dunaji, ktorú neprežil ani jeden z členov posádky.
Be First to Comment