Press "Enter" to skip to content

Amazon na nové centrály v New Yorku a Virginii dostane 4mld štátnu podporu

Last updated on 11. apríla 2019

Spoločnosť Amazon ohlásila, že svoje dve nové centrály otvorí na Long Island City v New Yorku a v Crystal City vo Virginii. Podľa dostupných informácií, spoločnosť dostane 2 miliardy dolárov v daňových úľavách a v ďalšej podpore. Podľa pozorovateľov celková miera podpory v skutočnosti bude dvojnásobná, teda 4 miliardy dolárov.

Príchod Amazonu prinúti oba štáty vydať osobitné dlhopisy, aby prekryla výpadok príjmov. Pri súčasnej úrokovej miere 5% to bude predstavovať dodatočnú finančnú záťaž na úrokoch 200 miliónov dolárov.

Lokálni politici v New Yorku dohodu medzi mestom a investorom ostro kritizujú: “Ponúkať masívnu podporu jednej z najväčších korporácií na svete zo vzácnych verejných zdrojov, navyše v čase, kedy sú potrebné inde, je jednoducho nesprávne” povedali štátni senátori v otvorenom liste.
New York je v súčasnosti zadlžené vyše 100 mld. USD. Administrácia dlhu, splácanie úrokov z istiny stojí mesto ročne 11% jeho daňových príjmov. Nárast dlhu na osobu vzrástlo zo 4923 dolárov v roku 2000 na 10 113 v roku 2017, čo je 105 percentný nárast.

Odporcovia dohody argumentujú, že osobitne mesto New York netrpí nedostatkom pracovných miest. Podľa nedávneho stanoviska samotného Úradu mesta New York, “New York City prechádza najväčšou a najdlhšie trvácou expanziou pracovného trhu od Druhej svetovej vojny.”

Za uplynulých osem rokov vzniklo v meste 700 000 pracovných miest, čo je 85 000 pracovných miest každý rok. Z tohto pohľadu pridanie 25 000 nových pracovných miest v horizonte nasledujúcich 10 rokov je nárast iba o 3%. Pomoc na jedno pracovné miesto v New Yorku dosiahne 61 000 dolárov, pričom vo Virginii je to len 23 000 dolárov.

Konkurenčné ponuky od miest Maryland a New Jersey ponúkli ponuku celkovo o viac ako 7,5 miliárd. Maryland dokonca až na úrovni 8,5 miliárd dolárov, Pozorovatelia dokazujú, že Amazon sa nerozhodoval podľa štátnej pomoci.

Amazon sa zaviazal vytvoriť celkovo 50 000 pracovných miest s priemerným platom.

Please follow and like us:

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial