Press "Enter" to skip to content

Trump vyškolil Pellegriniho z politického marketingu, Slovákov nazval úžasnými ľuďmi

Last updated on 7. mája 2019

Premiér Pellegrini na historicky prvom stretnutí s Trumpom nešetril chválami na adresu amerického prezidenta. Kým po zvolení Trumpa minister zahraničných vecí Lajčák vyslovoval obavy z ďalšieho vývoja, pohľad na prieskumy a popularitu Trumpa, jeho výsledky v ekonomickej politike, ukončenie vyšetrovania vo vzťahu k Rusku, prinútili aj zo Slovenska urobiť Trumpovho spojenca a vo chválach Pellegrini dobiehal stratené.

Stretnutie amerického prezidenta a premiéra Pellegriniho americké média nezaujalo. Správa o stretnutí nerezonovala, ale objavila sa v kontexte vyjadrení, ktoré Trump poskytol médiam k otázkam telefonátu s ruským prezidentom a o situácii na Venezuele, rokovaniach s Čínou a Európskou úniou o obchodnej dohode.

Trump patrí ku géniom marketingu v politike. Je známy tým, že má dar z každej príležitosti vytĺcť maximum a to aj na úkor druhej strany, prípadne aj z negatívnej informácie vie urobiť pozitívne. Keď Slovensko rozhodlo o nákupe 14 stíhačiek F16, prezident Kiska po rokovaní NATO spomenul, že americký minister obrany to veľmi nekomentoval, keď sa mu o tomto nákupe zmienil. Kiska doložil, že musíme byť realisti a z pohľadu USA to nie je významná vec, pretože oni sú zvyknutí na nákupy v stovkách kusov.

V Bielom dome prezident Trump pred novinármi povedal, že je „celkom uveličený“ z veľkosti objednávky vojenskej techniky, pričom ani jeden politik nehovoril o veľkosti zákazky. Keď sa Pellegrini pochválil veľkosťou ekonomického rastu na Slovensku a pochválil Trumpovu ekonomickú politiku, Trump zvýraznil, že je rád, že tým, že USA majú vďaka nemu najvyšší ekonomický rast a najnižšiu nezamestnanosť, tak pozitívne efekty pociťujú aj krajiny ako Slovensko, čím minimalizoval Pellegriniho zásluhy na samotnom ekonomickom rozmachu. Keď sa Pellegrini pochválil, že Slovensko si začne už v roku 2022 plniť záväzky z rozpočtu vo výške 2% z HDP, Trump zdôraznil, ako bolo potrebné, že narobil so spojencami v NATO poriadky a odkedy je prezident, tak dodali do rozpočtu aliencie 100 miliárd dolárov. Na adresu Slovenska povedal, že je možné, že dokonca si myslí, že budeme navyšovať HDP aj nad úroveň tohto 2% rozpočtu.

Trump zbytok rozhovoru zvýrazňoval pred novinármi, že USA sa nikdy asi nedarilo tak ako teraz, HDP rastie, nezamestnanosť je najnižšia od roku 1969, USA má najlepšie ekonomické výsledky u veľa častí obyvateľstva. Trump zvýraznil, že USA majú masívne investície, že rokovania s Čínou o novej obchodnej dohode sa vyvíjajú dobre. Pochvaly zo strany Pellegriniho mu padli vhod, pretože demokrati častokrát vyčítajú, že v zahraničnej politike páli mosty na úkor vzťahov so spojencami. Pellegrini zanechal v Bielom dome úplne iný dojem, aký demokrati Američanom vykresľujú. Bol to odkaz uveličeného politika, ktorý prišiel chváliť a ďakovať.

Na otázku, či navštívi Slovensko odpovedal „rád by som, poznám ľudí zo Slovenska, sú to úžasní ľudia.“


Please follow and like us:

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial